Desatero správné péče

Otázky, na které již budete znát odpověď. 

1. Kolikrát denně si mám čistit zuby?

Zuby nemusíme čistit několikrát denně, důležité je čistit vždy ráno a večer. Můžete se řídit heslem „ráno pro krásu, večer pro zdraví.“  Za celý den, po několika porcích jídla a pití, je na zubech lepkavý bílo-žlutý zubní povlak plný bakterií. Bakterie v plaku začínají být po určité době nebezpečné pro zuby, proto musíme tento zubní plak pravidelně a důkladně odstraňovat zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem. 

2. Jak dlouho si mám čistit zuby?

Ani minutu, ani dvě, ani tři, jak je všeobecně známo a všude preferováno. Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Předtím, než jdete čistit – zkuste přejet jazykem po zubech – jsou takové „chlupaté“, drhne to. Po vyčištění zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem by zuby měly být hladké. Tak si můžete ověřit, že máte správně a perfektně vyčištěno. 

3. Používám správný zubní kartáček?

Trh nám nabízí spoustu druhů zubních kartáčků, od nejlevnějších po nejdražší. I reklama nás dokáže velmi ovlivnit, většinou ovšem v negativním smyslu. Správný zubní kartáček by měl mít malou pracovní hlavičku – máme malé zuby a čím menší, tím lépe se nám čistí.

Dále by měl mít rovně zastřižená vlákna – cik cak vlákna se nerovnoměrně dostávají na povrch zubů a proto neefektivně čistí. Nejdůležitější je, aby byl měkký – přece nechceme drhnout zuby kartáčem na boty! A čím víc vláken má, tím lépe čistí. Představte si, že jedno vlákno setře jednu bakterii, čím víc vláken, tím víc bakterií odstraníme.

 
Takže: kartáček má mít malou pracovní hlavu, musí být rovný, měkký a hustý. 

4. Čistím zuby každé ráno a večer a přece mám kazy a zubní kámen. 

Technika čištění zubů je velmi důležitá. Každý člověk má jiný problém, ať už citlivé zuby, zubní kámen, mezizubní kazy nebo různě křivé zuby, proto je na místě, aby Vám dentální hygienistka pomohla najít a naučit správnou techniku čištění. Pokud ji zvládnete na jedničku, máte jistotu, že minimálně půl práce s důkladným čištěním máte hotovo. Teď zbývá naučit se používat mezizubní kartáček. 

5. Mezizubní kartáček, zubní nit, párátko, flosspick - která pomůcka je nejúčinnější na čištění mezizubních prostor?

Používání mezizubní pomůcek je spolu se zubním kartáčkem základem zdravých dásní a zdravých zubů bez kazů. Mezizubní kartáček patří mezi nejlepší, nejefektivnější, nejrychlejší mezizubní pomůcky. Je důležité mít správnou velikost pro dokonalé vyčištění různě zakřivených mezizubních prostor. S výběrem velikosti Vám pomůže Vaše dentální hygienistka. Malý „mezizubák“ nevyčistí dostatečně, velký naopak může zbytečně dráždit dáseň.

Zubní nit se doporučuje do mezizubních prostor, kde se nevejde mezizubní kartáček z důvodu velkého zakřivení, zkřížení zubů, a to především u předních zubů. Stoličky nevyčistí dostatečně, protože mají vypouklý mezizubní prostor. Flosspick je vlastně zubní nit upevněna v držátku pro lepší manipulaci.

Zubní párátko je určeno spíš na odstranění větších kusů jídla uvízlého mezi zuby. Nikdy nevyčistí dokonale mezizubní prostor.

6. Denně používám zubní pastu, kloktám ústní vodu, a přesto mám problém s krvácením dásní. 

Zubní pasta, ústní voda jsou brány jako doplňky správné zubní péče. Samotná zubní pasta ani sebevíc pálivější ústní voda Vás nezbaví bakterií, které jsou přichyceny na povrchu zubu. Abychom se jich zbavili, musíme použít zubní kartáček – ten je rozruší, polechtá a setře. Ústní voda už je jen vypláchne. Důležité je, aby ústní voda byla bez alkoholu, který vysušuje a dlouhodobě má velmi negativní účinek na sliznice ústní dutiny.

Při výběru zubní pasty bychom se měli zaměřit na ty, které mají vyšší obsah fluoridů. Fluoridy jsou schopné vázat se na povrch skloviny a zpevňovat ji.

Vše funguje ale jen v případě, že je povrch zubu čistý bez plaku a zubního kamene.

7. Mám na zubech hnědé skvrny - co s tím?

Hnědé skvrny na zubech jsou pigmenty, které se nachytávají především na nerovný povrch zubu, na kterém je zubní plak či zubní kámen. Jsou to pigmenty vznikající z potravinových barviv, kávy, černého čaje, červeného vína. Největší vliv má kouření. Tyto pigmentace lze odstranit metodou Airflow.

8. Rodiče, prarodiče, teta, strýc, bratr, sestra měli parodontitidu, budu ji mít taky a zuby mi vypadnou?!

Parodontitida (parodontóza) je onemocnění, které postihuje dáseň a kost, ve které je zub uložen. Hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění není dědičnost, jak si mnozí myslí. Za vše může zubní plak. Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí. Pokud se zánět dásní nevyléčí důkladným odstraněním zubního kamene a zubního plaku u dentální hygienistky a následným správným čištěním zubů a používáním mezizubního kartáčku, onemocnění pokračuje…

Dáseň již nedrží tak pevně kolem zubu, zubní plak a zubní kámen se usazují pod dásní. Pokud tento stav trvá delší dobu a neodstraní se zubní kámen, dochází již k narušení kosti, ve které je zub uložen. Kost postupně ubývá a může dojít k tomu, že je tam již minimální množství kosti a zub se začne viklat.

A jaká je léčba? Navštívit dentální hygienistku, která odstraní zubní plak, zubní kámen, naučí Vás správně čistit a používat mezizubní pomůcky a spolu se zubním lékařem sestaví léčebný plán, aby nedocházelo k dalšímu úbytku kosti a onemocnění se zastavilo.

Parodontitida se dá léčit!

9. Mám citlivé zuby na sladké, studené, horké, kyselé.

Citlivost vzniká odhalením zubního krčku. Hlavní příčinou je nejčastěji dlouhodobě nesprávná technika čištění zubů a tvrdý zubní kartáček. Důležité je upravit techniku čištění, tak aby nedocházelo k dalšímu ústupu dásně. Správný kartáček je měkký, s malou pracovní hlavičkou, rovný a hustý.

Léčba: Doporučuje se používat zubní pasty určené na citlivost zubů nebo fluoridový gel nanesený přímo na citlivý krček. Pokud jsou již defekty větší, zubní lékař může citlivý krček překrýt kompozitní (bílou) výplní.

10. Cítím svůj nepříjemný dech, cítí ho i mé okolí? 

Zápach z úst je velmi nepříjemným problémem jak pro nás, tak pro naše okolí. Nejčastěji je způsoben nedostatečným odstraňováním zubního povlaku ze zubů, mezizubních prostor a nečištěním jazyka. Často vzniká zápach z úst i u pacientů s můstky či protézami. I u těchto náhrad je velmi důležitá pečlivá hygiena. Téměř v 60 – 80% osidlují bakterie právě jazyk. Proto je důležité zaměřit se na jeho pravidelně čištění a odstraňování povlaku. S léčbou Vám ráda poradí a pomůže dentální hygienistka.

Někdy může být příčinou špatného dechu zánět na sliznicích, dásních nebo v nosohltanu. Kouření také velmi negativně ovlivňuje náš dech.

V některých případech signalizuje špatný dech vážné onemocnění, které se projevuje typickým zápachem. Například trávicí poruchy jsou cítit po acetonu, nemoci žaludku mají hnilobný zápach.

Nebojte se sdělit tento nepříjemný problém svému ošetřujícímu zubnímu lékaři nebo dentální hygienistce.
Sjednejte si u nás termín:

recepce@onedent.cz
+420 777 008 739

Nebo nám napište kdy by Vám to vyhovovalo:
Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.