Jak si správně čistit zuby?
Čištění zubů je velmi individuální u každého člověka. Každý z nás má jiný problém. Sestru trápí krvácení dásní, tatínka spousta kazů, maminka má zkřížené zuby a špatně se jí čistí, babičku trápí citlivé zuby a děda má dávivý reflex.
Technika čištění zubů, doporučení správných pomůcek se proto pro každého trošku liší a dentální hygienistka je ta pravá, která Vám dobře poradí.
Pro výběr zubního kartáčku platí určitá pravidla:
-
měkký – zuby si potřebujeme vyčistit, ne vydrhnout :-). Navíc – zubní plak je měkký, proto si vystačíme s měkkým kartáčkem
-
hustý – snažíme se odstranit bakterie z plaku – představte si, že jedno vlákno kartáčku setře jednu bakterii – čím víc vláken, tím víc bakterií odstraníme
-
malá hlavička – pro lepší manipulaci v ústech
-
rovný zástřih – cik cak vlákna se nedostanou rovnoměrně do všech prostor, které potřebujeme vyčistit, a na gumových lamelách se bakteriím velmi líbí a drží se tam
Všeobecně je velmi důležité čistit měkkým kartáčkem a zaměřit na prostor kolem zubního krčku tak, aby vlákna čistila částečně i pod dásní.
Používáním mezizubních pomůcek, především mezizubních kartáčků, nedáme šanci vzniku zánětu dásní a vzniku mezizubních kazů.
Jednosvazkový kartáček výborně dočistí sedmičky a osmičky a velké uplatnění má u zkřížených zubů, chrupu s rovnátky a u dětí, kterým právě prořezávají první mléčné či stálé zuby.
A jak dlouho čistíme zuby? DOKUD NEJSOU ČISTÉ!!!