Péče v těhotenství
Správná a důkladná péče o dětský chrup začíná již v těhotenství. V tomto období by měla budoucí maminka navštívit zubního lékaře i dentální hygienistku.
Doporučené návštěvy a jejich průběh:
V tomto trimestru by měla proběhnout preventivní prohlídka u zubního lékaře, návštěva dentální hygienistky. Ta zhodnotí stav chrupu a dásní, vysvětlí, jak vzniká zánět dásní, zubní kaz a jak je léčit. Doporučí Vám vhodný zubní kartáček a mezizubní pomůcky a naučí správnou techniku čištění. V tomto období se ošetřují pouze akutní případy, protože je to nejcitlivější období těhotenství, kdy dochází k vývoji plodu.
Druhý trimestr je vhodné období pro sanaci kazů u zubního lékaře. U dentální hygienistky se doporučuje detailní vyšetření stavu dásní, zubů a sliznici, odstranění zubního kamene, odstranění pigmentací, nácvik s pomůckami dentální hygieny.
Poslední období těhotenství je určeno pro třetí návštěvu u dentální hygienistky. Ta Vám poskytne informace o dítěti, kdy mu roste první zub, jak a čím správně čistit, vhodné a nevhodné potraviny. Opět se ošetřují jen neodkladné a akutní stavy.
„Co těhotenství, to zub pryč.“ „Díky těhotenství se mi více kazí zuby.“ „Kvůli zvýšeným hormonům mi hodně krvácí dásně.“
-
Rady pro Vás, nastávající maminky:
Zvracení – po každém zvracení vypláchnout několikrát ústa čistou vodou a čistit až po nejméně 30 minutách!
Krvácení dásní – krvácení dásní značí zánět. Zánět vzniká nadměrným množstvím zubního povlaku na zubech, který se tvoří po celý den. V těhotenství, kdy máte změny chutí a často pojídáte sladkosti, je tvorba povlaku zvýšená. Proto je nejdůležitější zaměřit se na důkladné a pravidelné odstraňování zubního povlaku a používání mezizubních kartáčků. Všechna vhodná doporučení Vám dá Vaše dentální hygienistka.
Zubní kaz – bez zubního plaku nemůže vzniknout zubní kaz. Proto čistit, čistit, čistit. Měkký kartáček, mezizubní kartáček, jednosvazkový kartáček a máte vyhráno!